Artykuły florystyczne nie są obce żadnemu floryście. Doskonale wie czym są wstążki koronkowe, satynowe, jutowe, czym się różnią druciki kreatywne od drutów florystycznych, który klej introligatorski jest najlepszy, itd. Co jeżeli dopiero zaczynamy naszą przygodę z florystyką? Niewątpliwie musimy się wdrożyć we wszystkie zagadnienia z nią związane.

Podstawą florystyki są kwiaty. W końcu florystyka to nic innego jak dziedzina zajmują się nauką o roślinach. Tworzenie bukietów kwiatowych jest odłamem florystyki powiązanej przy okazji z dekoracją. Idąc dalej tym tropem do florystyki można zaliczyć również cieszące się popularnością techniki decoupage oraz scrapbookingu. Ale czy na pewno? W obu przypadkach poddajemy coś obróbce, tworzymy (pomijamy tutaj kwestie florystyki jako nauki), jedyna różnica to ta, że we florystyce mamy do czynienia z żywymi kwiatami, natomiast w wyżej wymienionych przypadkach są to związki nieorganiczne, stworzone wcześniej przez człowieka. Znajdziemy więc pewne pokrewieństwo, jednakże nie możemy tego zaliczyć do działu florystyki. Na decoupage oraz scrapbooking poświęciliśmy osobny artykuł. Florystyka więc jest połączeniem działu roślinności organicznej z elementami wytworzonymi przez człowieka. Są to półprodukty w postaci na przykład wstążki. Jednakże naszą bazą we florystyce zawsze będą kwiaty i tego musimy się trzymać. I jak to z daniem głównym w kulinariach, jeżeli są nim krewetki, to nie zepsujmy ich smakiem innymi dodatkami. Przesolone mogą gorzej smakować, tak samo nasze zdobienie powinno się odznaczać, na pierwszym planie zawsze kwiaty i tylko kwiaty.

przycinanie kwiatów za pomocą specjalnych nożyczek

Jakie artykuły florystyczne nam się przydadzą?

Elementy które nam się przydadzą podczas tworzenia naszych bukietów florystycznych to:

  • gąbki florystyczne. W przypadku żywych kwiatów są to gąbki mokre. Takich floretów na rynku jest całą masą, łącznie z floretami które może przylepić do danego elementu. Suche gąbki florystyczne są do sztucznych kwiatów, ewentualnie możemy ich użyć w przypadku ciężkich, twardych łodyg, gdzie mokra gąbka będzie się bardziej kruszyć.
  • bezbarwny lakier do kwiatów (nabłyszczasz) – to dzięki niemu nasze kwiaty będą piękne i wyraziste. Taki nabłyszczacz sprzedawany jest zazwyczaj w tubach po 500/1000ml,
  • klej florystyczny do żywych roślin który pomoże nam podkleić liście, kwiatki, dokleić elementy,
  • papier marszczony, folia, lub wstążka jutowa. Można również używać satynowych tasiemek,
  • nożyczki florystyczne oraz sekator, to podcinania łodyg.
  • taśma florystyczna 1,2cm, lub  2,5cm szeroka w kolorze białym, lub zielonym.

Jak przygotować ładny bukiet? Wiele inspiracji możemy znaleźć na popularnych portalach typu pinterest, instagram, czy filmikach na youtube.

artykuły florystyczne

Jakie sklepy florystyczne polecamy?

Przede wszystkim te sprawdzone. Kluczową rolę gra tutaj dostępność produktów oraz jakość. Trzeciorzędna jest cena. Warto poszukać sklepu florystycznego w swojej okolicy, z dwóch powodów. 1 wszystkie dostępne rzeczy będziemy mieć na miejscu, 2 osoba na miejscu pomoże nam w dobrze najbardziej odpowiednich materiałów.
Renomowana firma ma znaczenie. Produkty Oasis oraz Victoria są dedykowane pod szeroko pojętą florystykę.

Sklepy internetowe również wychodzą nam naprzeciw z coraz to szerszą ofertą i lepszą jakością obsługi klienta.

Florystyka – a może kurs?

Warto jest skorzystać z każdej dodatkowej wiedzy, tym bardziej szkoleń florystycznych gdzie teoria połączona jest z praktyką. Filmiki na youtube to jedno, ręka doświadczonego florysty to drugie. Na pewno szybciej nauczymy się pewnych technik, przez co łatwiej nam będzie się zorganizować w przyszłości.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.