Te dwie techniki zdobienia są bardzo zbliżone do siebie, jednakże dzielą je pewne różnice. Jedną z bardziej widocznych to sposób w jaki tworzymy. W decoupage głównie wyklejamy, w scrapbookingu natomiast wycinamy elementy. Postaramy Wam się bardziej przybliżyć różnice, zwięźle krótko i na temat opisaliśmy je poniżej.

Decoupage – co warto wiedzieć o tej technice zdobienia

Najważniejsze co musimy wiedzieć, decoupage to nic innego wyklejanie odpowiednio przygotowanej powierzchni np. metalu, styropianu, tkaniny, szkła, ceramiki, drewna, itp. Wyklejamy zazwyczaj papierem, najbardziej powszechne są serwetki. Polecamy przede wszystkim producentów Maki oraz Paw. Szeroki asortyment tych producentów pozwoli na dobór najbardziej odpowiednich serwetek.
Trzeba pamiętać o tym, żeby powierzchnia była możliwe gładka. Do tego potrzebujemy specjalnego lakieru. Przyda nam się coś do klejenia, np. klej introligatorski, typu wikol, lub nawet białko od jajka.
Pamiętajmy również o czymś do wycinania kształtów, mogą to być nożyczki, nożyk do tapet, lub też żyletka. Za pomocą pędzli w łatwy i przyjemny sposób będziemy mogli nanieść lakier oraz klej. Użyteczne mogą być również gąbki. Osobiście dla nas najlepiej prezentują się wyroby na drewnianych podkładach. Można to potraktować jako bazę od której proponujemy zacząć.

Jajka DIY na Wielkanoc

Scrapbooking – co warto wiedzieć? – również krótko i na temat

Scrapbooking pochodzi od angielskiego słowa scrapbook i w dosłownym tłumaczeniu oznacza ręczne tworzenie i ozdabianie albumów ze zdjęciami. Idźmy jednak trochę dalej. Aktualnie scrapbooking to nie tylko albumy na zdjęcia, to również kartki urodzinowe, zaproszenia, księgi gości, pudełka na koperty, jak również same koperty oraz wiele innych. Głównie kojarzy nam się to z poligraficznymi artykułami, połączonymi z naszą zajawką. Jak dom tak i my musimy mieć fundament na którym będziemy tworzyć nasze dzieło. Po wybraniu odpowiedniego elementu, może to być któryś z wymienionych powyżej, skupmy się na rzeczach przydatnych. Są to: nożyczki zwykłe, proste jak i również we wzorki, wykrojniki lub dziurkacze, farbki lub markery, przylepne perełki oraz dżety na blistrze, brokaty (w kleju, lub sypki), wstążki satynowe, jutowe, lub też koronkowe. Opiszemy pewien przykład ślubnego zaproszenia.

Co nam będzie potrzebne?

Kartki w formacie odpowiednio dociętym do naszych zapotrzebowani, marker nieścieralny, brokat w kleju, samoprzylepne serduszka, kawałek wstążki satynowej, najlepiej 6-12mm, lakier do decoupage, sypki brokat.
1. Odpowiednio markerem naniesiemy tekst na pustą jeszcze kartkę.
2. Następnie brokatem w kleju odpowiednio ozdobimy krawędzie naszego zaproszenia.
3. Dodamy również trochę przylepnych serduszek w paru miejscach.
4. Następnie delikatnie pędzielkiem naniesiemy na całość lakier do decoupage i obsypiemy całość sypkim brokatem, dosłownie szczypta.
5. Końcowy element to wstążka którą możemy przewiązać tworząc kokardę.

Kartki urodzinowe, przykład graficzny

Chce tworzyć! Która technika będzie odpowiednia dla mnie?

Zacznijmy od tego co i dlaczego chcemy tworzyć? Może to będzie decoupage? Może scrapbooking? Do każdej z tych rzeczy będziemy operować innym sprzętem, a i nasze umiejętności oraz wiedza powinna być w tym zakresie nieprzeciętne. Z tworzeniem jest jak ze śpiewaniem, w końcu „śpiewać każdy może, trochę lepiej, trochę gorzej” :-). Jeżeli tworzymy dla siebie, nie powinniśmy się tym zbytnio przejmować, co innego w celach stricte zarobkowych. Jest bardzo dużo stron poświęconych sprzedaży wyrobów rękodzielniczych, jedną z nich jest etsy. Możemy tam sprzedawać puedłka na herbatę jak i również kartki. Wszystko zależy tak naprawdę od tego w jakim kierunku chcemy iść i co jest dla nas bardziej wygodne.

Jeden komentarz

  1. Dla mnie dużo prostsze jest zdobienie techniką decoupage. Swoje zdoiebinie wykonuje od podstaw sama. Kupuje jedynie półprodukty. DUżo dają mi filmiki z youtuba. Polecam w szczególności kanał inspirello.

    Anitka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.